تخریب باغات لایزنگان توسط گرازهای گرسنه

تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۲

افزایش جمعیت گراز و آسیب هایی که این گونه جانوری به باغات وارد می کند، امروزه به یکی از مهمترین دغدغه های باغداران در لایزنگانی تبدیل شده است.

حمید صالحی از وبلاگ نویسان جوان دارابی و از مخاطبان داراب آنلاین با ارسال تصاویر زیر که نشان دهنده تخریب باغ های لایزنگان توسط گراز است نوشت:
افزایش جمعیت گراز و آسیب هایی که این گونه جانوری به باغات وارد می کند، امروزه به یکی از مهمترین دغدغه های باغداران در لایزنگانی تبدیل شده است.
کم شدن جمعیت پلنگ، خطری جدی برای کنترل کردن جمعیت گراز هاست. چراکه کنترل جمعیت گراز در طبیعت، با شکار آن به وسیله شکارچی طبیعی که همان پلنگ است انجام می شود.
 شکار گروهی این حیوان از دیگر اقدامات باغداران است. اما شکار گروهی حیوانات وحشی سال ها است به دلیل آسیب های فراوانی که برای سامانه های طبیعی دارد، از سوی مجامع علمی رد شده است که همین امر باعث افزایش گرازها در کوهستان شده وخساراتی را به درختان بادام ،انگور،مرکبات منطقه لایزنگان وارد می کند.
خوراک دلچسب گرازها، بادام، برنج، سبزی و انواع صیفی جات است و در فصل برداشت این محصولات، آمار حضور این حیوان به باغات ومزارع بالا می رود و تعداد درگیری باغداران و کشاورزان با آنها هم افزایش می یابد .
 
 
 
 
 
 
 
   
"داراب آنلاین" نظراتی را كه حاوی توهین است، منتشر نمی كند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
 

نظرات شما

اهل داراب
۱۳۹۲/۵/۲۸ ۱۴:۰۲

یاد اون روزهایی بیفتند که ظالمانه جمعیت پلنگ رو در این خطه به نابودی گشوندن و نسل ین حیوون رو منقرض کردند با شکار و کشتار بی رویه واز روی نادانی و خودخواهی . انسان دیگه فکر میکنه فقط خودش درست فکر میکنه و حق حیات داره . خداوند چرخه طبیعت رو بسیار ظریف و دقیق چیده و هر حیوانی در زنجیره غذایی حیوانی دیگر است جهت حفظ آنها و کنترل جمعیتشون . حالا که دیگه پلنگی نیست که بطور طبیعی جمعیت گرازها کنترل شود باز خود برای این کنترل وارد عمل مبشود و گندی دیگر زنجیره وار به وجود می آورد و این قصه متاسفانه ادمه دار خواهد شد. بهتر درک و شناخت خود از طبیعت و حق زندگی همه مخلوقات خدا را بالا ببریم و باعث ایجاد این فجایع زیست محیطی نباشیم و با اکوسیستم محیط خود مهربان بوده و از حذف و تخریب آنها جلوگیری کنیم بهترین راه حل اینه و دیگر هیچ .

ق ف
۱۳۹۲/۵/۲۸ ۱۶:۵۰

این حیوان هم سهم خودش رامی خورد .

ناشناس
۱۳۹۲/۵/۲۸ ۲۰:۳۷

واقعا" مثل بعضي ها خرابكار بسيار وحشتناكيه و بايد جاي كشاورزان و باغداران بود تا درك كرد...

رسول
۱۳۹۲/۵/۲۸ ۲۲:۵۰

رنج باغداران لایزنگان قابل لمس است اما حرف رفیق اهل داراب بسیار منطقی ست گاهی وفتا ما فکر میکنیم فقط خودمان حق حیاط داریم.اما راه چار های به جز کشتن گراز ها باید باشد

حمید
۱۳۹۲/۵/۲۹ ۱۱:۰۶

همانطورکه گفته شده چندسالی است که گشتن گرازها ممنوع شده و کسی در منطقه به شکار گراز نمی رود کسانی که طرفدار محیط زیست اند باید راه حلی برای باغداران پیدا کنند
آیا تخریب باغات دیم و ارگانیک جز محیط زیست نیست؟؟
حیات=زندگی

ناشناس
۱۳۹۲/۵/۲۹ ۱۱:۴۷

صدها مليون سال قبل از انسان طبيعت همه چيزش روي حساب و كتاب بوده از روزي كه اين موجود دوپا آمد و جمعيتش زياد شد كره زمين در خطر نابودي هست ...

ناشناس
۱۳۹۲/۵/۳۰ ۸:۱۶

البته این درختان بادام اکثرا در زمینهای منابع طبیعی هست

farzane
۱۳۹۲/۵/۳۱ ۲۱:۱۸

خدا وکیلی یکم دقیق تر بشیدو تلاشهای بی وقفه مسئولین شهرمون رو زیر ذره بین ببریدتا اون موقع دست از سر این گرازی ک بدون ارده و اختیار رفته دنبال روزیش بردارید و سوژه جدید گیرتون بیاد...