کد خبر:4890
تاریخ انتشار:۸ آبان ۱۳۹۲

یکی از مخاطبان داراب آنلاین نوشت؛

لزوم تعامل شهرداری و کسبه داراب

اگر چشم انداز اجرای طرح به صورت واضح و شفاف بیان شود مسلما با استقبال کسبه روبرو خواهد شد نه با تقابل آنها. باید آنقدر تعامل باشد تا نیازی به بریدن شبانه تابلوهای واحدهای صنفی نباشد. خود کسبه باید با آغوش باز به استقبال این مساله بیایند.

این روزها شاهد اتفاقات خوشایندی در شهرمان هستیم. از طرفی شاهد نصب گلدان های زیبا در میدان انقلاب بودیم که  اشتیاق شهروندان و وسواس کسبه در نگهداری از این درختچه های زیبا بسیار مشهود بود از طرف دیگر شهرداری و مراجع قانونی دیگر در حال اصلاح وضعیت ظاهری شهر از جمله ساماندهی تابلوهای تجاری شهر می باشند.

اما آن چیزی که در این میان باید بسیار مورد توجه قرار گیرد لزوم تعامل بیشتر شهرداری و کسبه شریف داراب می باشدتا امروزه شاهد شهری زیباتر از وضعیت کنونی باشیم . در این خصوص لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرند :

1.آمارهای منتشره حاکی از آن است که بیش از 1400 واحد صنفی بدون پروانه کسب در شهر داراب وجود دارد. اگر به طور متوسط این واحدها جهت اخذ پروانه فعالیت مبلغ پنج میلیون ریال به شهرداری پرداخت نمایند و عوارض کسب و پیشه سالیانه خود را به شهرداری پرداخت نمایند رقم قابل توجهی خواهد بود که به وضعیت مالی شهرداری بسیار کمک خواهد کرد.لذا بسیار ضروری است علاوه بر پیگیری های فراوانی که تا کنون صورت پذیرفته است  سریعا جلسه ای توسط شورای اسلامی و مجمع امور صنفی و مسئولان انتظامی برگزار گردد و به این واحدها فرصتی یکماهه داده شود تا نسبت به اخذ پروانه اقدام نمایند در غیر اینصورت بدون هیچگونه ملاحظه ای نسبت به تعطیلی آن واحد صنفی اقدام گردد.

2. اگر قرار است در سطح شهر طرحی  مانند ساماندهی تابلوهای تجاری صورت پذیرد بهتر است از کسبه شریف در سالن اجتماعاتی دعوت به عمل آید طرح ها ، چشم انداز و راهکارها با ایشان در میان گذاشته شود واز نظرات ایشان هم استفاده کرد . کسبه داراب مردم بسیار شریفی هستند.

اگر چشم انداز اجرای طرح به صورت واضح و شفاف بیان شود مسلما با استقبال کسبه روبرو خواهد شد نه با تقابل آنها. باید آنقدر تعامل باشد تا نیازی به بریدن شبانه تابلوهای واحدهای صنفی نباشد. خود کسبه باید با آغوش باز به استقبال این مساله بیایند.

اما اینها مستلزم اطلاع رسانی دقیق و شفاف با ظرافت های خاصی است الحمدلله یکی از اعضای شورای شهر خود از بازاریان است که در شفاف سازی موضوع و کمک به پشبرد اهداف شهرداری و شورا در حوزه اصناف کمک بسیار شایانی می نماید .

3.  ضرروری است که قوانین مربوط به کسب و کار و ارتباط و تعامل آنها با شهرداری در بروشوری تهیه گردد و در اختیار اصناف قرار گیرد. به عنوان مثال باید به کسبه محترم ابعاد ، جنس و سایر مشخصات فنی یک تابلوی تجاری را اعلام نمود سپس توقع همکاری  از کسبه را داشت. باید شرایطی فراهم شود تا حقوق شهرداری و کسبه و قوانین مرتبط تبین گردد و این امر نیازمند همکاری روابط عمومی شهرداری و مجمع امور صنفی می باشد.

اینک که شاهد اراده جدی شهرداری در ساماندهی وضعیت بصری شهر هستیم امیدواریم با تعامل هرچه بیشتر شهرداری و مردم شریف شهر داراب شاهد شهری هر چه زیباتر و آبادتر باشیم.

شهروند دلسوز

اخبار مرتبط

نظرات