کد خبر:5580
تاریخ انتشار:۸ فروردين ۱۳۹۳

اسب حجاری شده نقش شاپور داراب در قلب لس آنجلس+تصویر

این اسب حدود 5000 تا 6000 سال قدمت تاریخی دارد و در مقاله یاد شده پس از ذکر نام کتیبه سنگی تخت جمشید به وضوح به نام کتیبه سنگی دارابگرد(نقش شاپور) بعنوان یکی از مکانهای تاریخی و تحقیقاتی مرتبط با اسبچه خزر نیز اشاره شده است.

جلیل سلمان - یکی از مناطق بسیار معروف و گرانقیمت آمریکا بخش Los Feliz در قلب لوس آنجلس می باشد که پارک اسب دوانی آن بسیار شناخته شده است.آنجا محل پرورش اسبچه های خزر است.

 

از این گونه اسب، تنها 750 راس در جهان باقیمانده و گونه آن در معرض خطر انقراض قرار دارد.از 300 راس اسب موجود در ایالات متحده آمریکا 6 راس آن در همین پارک و در مرکز لوس آنجلس وجود دارند.

 

داستان یافتن این گونه منحصربفرد از اسبهای اصیل ایرانی را باید منتسب به شخصی به نام لوئیز فیروز دانست که در ایران او را به نام بانوی اسب ایران می شناسند که پس از مشاهده نقش های حجاری شده تخت جمشید و دارابگرد گونه نادر این اسب را در کناره های خزر شناسایی نمود و با مطابقت مشخصات موجود در آنها با اسبهای اساطیری ایران باستان نام آنرا " اسبچه خزر" قرار داد.

 

در سال 2003 میلادی مقاله ای از Gene Gilbert در نشریه انجمن بهبود شرایط بخش Los Feliz  منتشر شده است که در آن به بررسی اسبچه خزر، این گنج نادر و باستانی پرداخته است.

 

 

اسبی کوچک با پاهای تقریباً باریک و چهره ای خاص که پادشاهان پارس از این اسب برای سواری و کشیدن ارابه های خود استفاده می کردند.

 

این اسب حدود 5000 تا 6000 سال قدمت تاریخی دارد و در مقاله یاد شده پس از ذکر نام کتیبه سنگی تخت جمشید به وضوح به نام کتیبه سنگی دارابگرد(نقش شاپور) بعنوان یکی از مکانهای تاریخی و تحقیقاتی مرتبط با اسبچه خزر نیز اشاره شده است.

 

لوئیز فیروز (به انگلیسی: Louise Firouz) با نام اصلی لوئیز لیلین (به انگلیسی: Louise Laylin) (زاده ۱۹۳۷ در ویرجینیا - درگذشته ۲۵ مه ۲۰۰۸ گنبد کاووس) بانوی آمریکایی‌الاصل بود که به مدت بیش از ۴ دهه به همراه همسرش نرسی فیروز به پرورش اسب در ایران پرداخت.از وی به عنوان کاشف اسبچه خزر نام برده می‌شود.او ملقب به بانوی اسب ایران است.

 

خانم لوئیس فیروز کاشف اسبچه خزر در سال ۱۳۳۶ با یکی از شاهزادگان ایرانی به نام نرسی فیروز ازدواج و به همراه او به ایران سفر کرد.وی با کمک همسر خود و با توجه به علاقه ای که به اسب و سواری داشت مرکزی را به نام نوروزآباد در تهران جهت سواری فرزندانش تاسیس کرد.این خانم آمریکایی الاصل فارغ التحصیل رشته دامپروری از دانشگاه کرنل همواره به دنبال اسبی کوچک اندام بود که برای سواری کودکان مناسب باشد.

 

سرانجام در بهار سال ١٣۴۴ خورشیدی (١٩۶۵ میلادی) با پشتکار فراوان به طور کاملاً تصادفی در ناحیه ای نزدیک آمل متوجه اسب کوچکی شد که در حال کشیدن یک گاری بود.

 

ایشان به واسطه داشتن تحصیلات در علوم دامی و آشنایی با انواع نژادهای اسب به سرعت به ویژگی‌های منحصر به فرد و ارزش‌های خاص این نژاد پی برد و براساس مطالعات و تحقیقات خود در طی مدت کوتاهی جوامع بین‌المللی پرورش اسب را مجاب به قبول این نوع اسب کوچک ایرانی به عنوان نژادی منحصر به فرد نمود.

 

او با تلاش فراوان موفق به معرفی نژادی شد که قدمتی هزاران ساله داشت. او توانست اسبی را مجدداً به دنیا معرفی کند که دارای ارزش فراوانی بود.اسب منحصر به فردی که به مینیاتور اسب عرب شباهت دارد و او آن را اسبچه خزر نامید.او موفق به کشفی شد که بزرگترین کشف یک گونه جدید اسب در قرن بیستم بود.

 

خانم لوئیز فیروز پس از نیم قرن زندگی در ایران در بامداد روز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۸۷، در سن ۷۵ سالگى براثر بيماری ريوی و كبدی در بیمارستان برزویه گنبد کاووس دارفانی را وداع گفت و با احترام خاص در مزرعه اش که ذکر شد به خاک سپرده شد.

 

اما نکته فراموش شده و بسیار حائز اهمیت در این مقاله این است که قطعاً در شهرستان داراب نیز نژاد اصیل این اسب وجود دارد و می طلبد تا همشهریان عزیز و گرانقدر با مشاهده تصویر اسب های موجود در مقاله منتشر شده نسبت به شناسایی این اسب بی همتا در داراب اقدام نمایند تا نسبت به اطلاع رسانی آن اقدام شود.

اخبار مرتبط

نظرات