کد خبر:5668
تاریخ انتشار:۲۹ فروردين ۱۳۹۳

تصویری هوایی که مردم داراب آنرا بسیار دوست دارند

شهرستان داراب بعنوان شهری تاریخی و تاثیرگذار در تاریخ ایران همواره مورد توجه نقاشان، عکاسان و قشرهای مختلف هنرمندان بوده و در این رهگذر دارابگرد با شکوهی خاص در مرکز وقوع حوادث و رخدادهای تاریخی قرار داشته است.

جلیل سلمان - از زمان ثبت نخستین عکس در تاریخ، توسط «ژوزف نیسفور نیپس» سالها می گذرد اما هنر بی بدیل عکاسی لحظه به لحظه سیر ترقی خود را طی کرده و دنیا را دچار تحول نموده است.

در این تحول چشمگیر، برخی ازعکس ها ماندگار شده و به دنبال آن نام عکاس خود را نیز جاودانه ساخته اند.امروزه هنر عکاسی آنقدر با حوادث و رخدادهای جهان عجین شده است که در بیشتر موارد تأثیرگذارترین حوادث سیاسی، اقتصادی، تاریخی، فرهنگی، نظامی و مواردی از این دست را سبب و روند تحولات جاری جامعه جهانی را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است.

از مهمترین و تأثیرگذارترین تصاویر در جهان می توان به تصویر معروف جداسازی آب آشامیدنی سفیدپوستان از رنگین پوستان در آمریکا، لحظه سخنرانی معروف مارتین لوتر کینگ در واشنگتن دی سی با عنوان « من رویایی دارم»، حادثه یازده سپتامبر و تصویر معروف سقوط یک مرد از برج های دو قلو، زندان ابوغریب، کودک سودانی در انتظار مرگ، کشته شدن محمد الدوره در سرزمینهای اشغالی و اشعه ایکس ویلهلم کنراد و مواردی از این دست اشاره نمود که هریک به نحوی افکار عمومی جهان را تحت تاثیر خود قرار داده اند.

هنر عکاسی به عنوان هنری فراگیر، ماندگار و مورد علاقه همگان همواره دارای جایگاهی منحصربفرد و ویژه می باشد و در این میان تصویربرداری از مکان های تاریخی و فرهنگی نیز از این موضوع مستثنی نبوده و اغلب گردشگران با دوربین های عکاسی خود خالق تصاویری ویژه از این دیدنی های چشم نواز هستند.

شهرستان داراب بعنوان شهری تاریخی و تاثیرگذار در تاریخ ایران همواره مورد توجه نقاشان، عکاسان و قشرهای مختلف هنرمندان بوده و در این رهگذر دارابگرد با شکوهی خاص در مرکز وقوع حوادث و رخدادهای تاریخی قرار داشته و افراد مختلفی همچون سر ویلیام اوزلی، فرصت شیرازی، اوژن فلاندن، پاسکال کست، سر مارک آورل اشتاین، فرانک استلا و دیگرانی چند تلاش نمودند تا دژ دارابگرد را  از زاویه دید خود به تصویر بکشند.

بررسی سایتها، وبلاگها ، نشریات و مطبوعات متعلق به شهرستان داراب نشان می دهد که یکی از محبوبترین تصاویر تهیه شده از این دژ منحصربفرد توسط "کاپیتان پورشهید" و به صورت تصویربرداری هوایی انجام شده که مورد توجه بسیاری از مردم داراب، ادارات دولتی، نهادها، وبلاگ ها و سایت های خبری قرار گرفته و حتی وارد سر رسیدها نیز شده است.

http://www.irinn.ir/sitefiles/13920429/%D8%A2%D9%84%D8%A8%D9%88%D9%85/%D9%85%D8%AA%D9%86%DB%8C/%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DA%AF%D8%B1%D8%AF/%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DA%AF%D8%B1%D8%AF%20(3).jpg

تصویری فرادید و هوایی از دژ دارابگرد که مردم داراب آنرا بسیار دوست دارند و زیبایی آن مرا به یاد این جمله از «انسل آدامز» می اندازد که گفته است:

شما نمی توانید عکس بگیرید، بلکه باید عکس را بسازید...

اخبار مرتبط

نظرات