کد خبر:5870
تاریخ انتشار:۹ خرداد ۱۳۹۳

حدود پنجاه درصد گل محمدی کشور در داراب تولید می شود

بر اساس آمارها شهرستان داراب نزدیک به 50 درصد گل محمدی کشور را تولید می کند که بهترین کیفیت را نیز دارد اما تاکنون به اندازه این حجم تولید مطرح نشده ایم.

کرامت قاسمی فرماندار داراب در نشست تخصصی هفتمین جشنواره گل و گلاب شهرستان داراب گفت: این شهرستان در کنار همه زیبایی های طبیعی و تاریخی و همچنین مردم متدین و با فرهنگ، یکی از قطب های کشاورزی استان و کشور است.

وی افزود: داراب همه ویژگی هایی که برای تولید محصولات باغی و زراعی لازم است را دارد و زیباترین و با کیفیت ترین محصولی که از این شهرستان برداشت می شود گل محمدی است که می تواند یک برند برای ما باشد.

فرماندار داراب گفت: با بیش از 5 هزار هکتار بزرگ ترین دشت گل محمدی کشور در داراب قرار دارد که کاملا دیم و ارگانیک هستند و هر ساله بیش از 6 هزارتن گل محمدی از آن برداشت می شود.

قاسمی گفت: بر اساس آمارها شهرستان داراب نزدیک به 50 درصد گل محمدی کشور را تولید می کند که بهترین کیفیت را نیز دارد اما تاکنون به اندازه این حجم تولید مطرح نشده ایم.

بالاترین مقام اجرایی شهرستان گفت: هر چند چهار واحد صنعتی و 20 واحد سنتی گلاب گیری در داراب وجود دارد اما جای صنایع پیشرفته تبدیلی در شهرستان خالی است. امروز بخش زیادی از گل های محمدی داراب به صورت غنچه از شهرستان، استان و حتی کشور خارج می شود.

وی یکی از اهداف برگزاری جشنواره را معرفی ظرفیت های شهرستان عنوان کرد و گفت: ما دست تمامی کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در حوزه گل و گلاب داشته باشند را به گرمی می فشاریم و همه بسترها را برای آنها فراهم می کنیم.

22 هزار خانوار دارابی از کشاورزی امرار معاش می کنند

دکتر رجایی مدیر جهاد کشاورزی داراب دیگر سخنران هفتمین جشنواره گل و گلاب در این مراسم گفت: 22 هزار خانوار شهرستان داراب از بخش کشاورزی امرار معاش می کنند که به دلیل بارش های کم منطقه با محدودیت هایی مواجه شده اند.

وی افزود: در شهرستان حدود 42 هزار هکتار باغات دیم و آبی داریم که از این مقدار حدود 30 هزار هکتار باغات دیم است. محصولات متنوعی از جمله خرما که مربوط به مناطق گرمسیری است و پسته که مربوط به سردسیر می باشد در داراب تولید می شود. حدود 19 هزار نفر از باغات دیم شهرستان داراب امرار معاش می کنند که به عقیده من هنوز جا برای سرمایه گذاری در این بخش وجود دارد.

رجایی گفت: با توجه به محدودیت های آبی شهرستان می توان اراضی ملی را با هماهنگی دستگاه های مربوطه به صورت اصولی به کشاورزان واگذار کرد تا بتوانند باغات دیم را جایگزین کنند و با عدم استفاده از آب های زیر زمینی فشار از روی آنها برداشته شود.

وی ویژگی خاص گل های محمدی داراب را ارگانیک بودن آنها عنوان کرد و گفت: حدود 5 هزار هکتار باغات دیم گل محمدی و 500 هکتار گل محمدی آبی در روستاهای لایزنگان، نوایگان، مروارید، شکرویه و بکر داریم که 4 هزار خانوار دارابی از آنها امرار معاش می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی داراب گفت: بر اساس آمارها شهرستان داراب نزدیک به نیمی از گل محمدی کشور را تولید می کند در حالی که در رسانه ها همیشه از کاشان و قمصر نام برده می شود که تنها 25 درصد گل محمدی کشور را تولید می کند.

وی افزود: قصد داریم با همکاری ادارات ذی ربط، بهره برداران و صنایع یک دبیرخانه دائمی در رابطه با بررسی مشکلات باغات دیم تشکیل دهیم. نباید پس از پایان جشنواره امسال کار تا سال دیگر تعطیل شود و باید بین دو جشنواره حل مشکلات کشاورزان پیگیری شود.

نظرات