کد خبر:6094
تاریخ انتشار:۲۵ تير ۱۳۹۳

آغاز طرح ترمیم مدرسه علمیه داراب با اعتبار 550 میلیون ریال

پیمانکار ترمیم مدرسه علمیه داراب بر اساس سابقه و تجربه قبلی و از طریق روند قانونی آگهی مناقصه انتخاب شده است و تخصص های لازم را در این زمینه دارد.

چند روزی است پیکورهای مرمت کاران میراث فرهنگی دیوارهای فرسوده مدرسه علمیه قدیمی شهر داراب را به منظور ترمیم و بازسازی مجدد تخریب می کنند که همین امر موجب نگرانی برخی از دوستداران میراث فرهنگی شهرستان و تماس های مکرر به خبرنگار داراب آنلاین شده است.

علیرضا پرویزی رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داراب به خبرنگار داراب آنلاین گفت: در سال های اخیر همواره در خصوص ضرورت ترمیم و حفظ آثار باستانی شهرستان داراب نامه نگاری های زیادی را با اداره کل استان و سازمان میراث فرهنگی انجام داده ایم.

وی افزود: با پیگیری های صورت گرفته در سطح استان و سازمان میراث فرهنگی توسط نماینده مردم در مجلس، طرح مرمتی حوزه علمیه داراب مبلغ 55 میلیون تومان اعتبار اولیه دارد که شامل چند فاز اجرای مرمت و بازسازی می باشد. در این طرح مرمتی ترمیم و پاکسازی نمای ساختمان، تقویت ستون های اصلی از طریق تزریق بتن، گچ کاری داخل حجره ها با همان شکل قبلی و برچیدن کابل های برق و تلفن و لوله های آب و گاز از چهره بنا پیش بینی شده است.

پرویزی با تقدیر از همکاری فرماندار، امام جمعه و نماینده شهرستان گفت: پس از پایان مراحل ذکر شده در مرحله آخر بحث نورپردازی بنا را اجرا خواهیم کرد و در واقع یک چهره زیبا از این بنای تاریخی دوره صفویه در داراب خواهیم دید.امیدواریم پس از تکمیل عملیات ساخت حوزه علمیه برادران داراب این مکان به موزه مردم شناسی و معرفی علمای برجسته شهرستان تبدیل شود.

این مقام مسئول در خصوص پیمانکار این پروژه گفت: طرح های این چنینی توسط معاونت فنی اداره کل طراحی و سپس آگهی مناقصه برگزار می شود. افراد شرکت کننده در چنین مناقصه هایی باید شرایط تخصصی اداره کل را دارا باشند و سپس انتخاب می شوند.

وی تاکید کرد: پیمانکار ترمیم مدرسه علمیه داراب بر اساس سابقه و تجربه قبلی و از طریق روند قانونی آگهی مناقصه انتخاب شده است و تخصص های لازم را در این زمینه دارد.

پرویزی قدمت مدرسه علمیه داراب را مربوط به دوره صفویه اعلام کرد و گفت: وجود چنین اثر شاخصی نشان دهنده پایبندی مردم داراب به مسائل دینی و مذهبی از گذشته تا به حال بوده و کاربری این بنا بر اساس اطلاعات موجود از ابتدا تدریس علوم دینی و مذهبی بوده است.

حوزه علمیه داراب در دوران مبارزه مردم و علمای انقلابی و ولایت مدار داراب بر علیه رژیم منحوس پهلوی، همواره پایگاه حرکت ها و هماهنگی های انقلابیون این شهرستان بوده است.

اخبار مرتبط

نظرات