کد خبر:6317
تاریخ انتشار:۹ شهريور ۱۳۹۳

945 هكتار باغ انار در داراب وجود دارد؛ عدم صادرات اصلی ترین مشکل باغداران

سطح زير كشت باغات انار در شهرستان 945 هكتار است كه اين باغات در بخش هاي جنت، مركزي و رستاق قرار دارند. ميوه انار بسته به رنگ پوست و دانه، طعم و مزه، زمان رسيدن و شرايط نگهداري و فرآوري به درجات و ارقام مختلف تقسيم ميشود.

به گزارش خبرنگار داراب آنلاین، برداشت انار در شهرستان داراب از اواخر مرداد ماه از ارقام زودرس آغاز و تا نيمه دوم آبان ماه از ارقام ديرس ادامه دارد.

غلامرضا جباری کارشناس مسئول باغبانی جهاد کشاورزی داراب گفت: شرايط جغرافيايي و اقليم مطلوب استفاده از وارييته هاي مناسب همراه با مديريت صحيح توسط باغداران در عرصه هاي توليد موجب به ثمر نشستن محصولي با كيفيت و بازاز پسندي عالي گرديده است.

وی افزود: سطح زير كشت باغات انار در شهرستان 945 هكتار است كه اين باغات در بخش هاي جنت، مركزي و رستاق قرار دارند. ميوه انار بسته به رنگ پوست و دانه، طعم و مزه، زمان رسيدن و شرايط نگهداري و فرآوري به درجات و ارقام مختلف تقسيم ميشود.

وی ادامه داد: يكي از مناطق  مهم توليد انار  كاري داراب منطقه تنگ طحه در بخش جنت است كه بهره برداران آن اهالي روستاي نوايگان هستند كه از باغداران پيشرو و بهرمند از ذخائر ژنتيكي ناب از درختان انار و خاستگاه اكثر واريته هاي مناسب  در محل مي باشند.

جباری خاطر نشان کرد: ارقام مرغوب و تجاري داراب رقم حسين آقايي كه در مناطق ديگر با همين خصوصيات شيرين شهوار ناميده ميشود و زود رس و بسيار شيرين و خوس طعم است. ارقام جزي، رباب، ملس سفيد، ترش و اشكفتو از ديگر رقم ها هستند. متوسط عملكرد در باغات انار 35 تن در هكتار است اما باغدار با توليد 80 تن در واحد سطح هم در بين باغداران پيشرو ديده مي شود.

وی مهمترين مشكل انار كاران را بالا بودن هزينه هاي توليدنسبت به قيمت محصول دانست و گفت: عدم صادرات اين ميوه به خارج از كشور يكي از دلايل بهره اقتصادي كمتر  اين باغداران زحمتكش می باشد.

نظرات