کد خبر:6906
تاریخ انتشار:۱۵ آذر ۱۳۹۳

از افزایش 100 درصدی قیمت تا کیفیت نامناسب نان؛دارابی ها در شیب ناملایم گیر کرده اند

افزایش بی رویه قیمت نان در شهرستان داراب در حالی مردم را آزار می دهد که همچنان بر کیفیت نان در نانوایی های این شهرستان هیچ نظارتی صورت نمی گیرد و علاوه بر کیفیت نامرغوب بعضا وزن تعیین شده نیز رعایت نمی شود!

نان گران شد؛ خبری که در هفته گذشته تیتر یک خبرگزاری ها و روزنامه های سراسر کشور را به خود اختصاص داد و بار دیگر موجب نگرانی اقشار متوسط و بخصوص ضعیف جامعه شد.

به گزارش خبرنگار داراب آنلاین، دهم آذرماه امسال سخنگوی دولت اعلام کرد: از آنجا که در 30 ماه گذشته نان افزایش قیمت نداشته است طبق مصوبه دولت به نانوایی ها اجازه داده می شود قیمت نان را 30 درصد افزایش دهند.

اما افزایش 30 درصدی انواع نان صرفا مخصوص تهران و برخی از دیگر استان ها بوده است؛ مردم استان فارس که در چند دهه اخیر با تولید گندم نان آور کشور بوده اند با افزایش 100 درصدی نان سنگک و بربری مواجه شده و هر قرص نان سنگک را 1000 تومان خریدند.

جعفر قادری نماینده شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد افزایش ناموزون قیمت نان گفت: در شهر شیراز با این استدلال که نان لواش و تافتون بیشتر مورد استفاده قشر کم درآمد و نان سنگگ و بربری بیشتر مورد استفاده قشر پردرآمد جامعه است نان‌های لواش و تافتون فقط 30 درصد افزایش قیمت داشته و به نان‌های سنگگ و بربری آرد سهمیه‌ای تعلق نگرفته و مجوز 100 درصد افزایش قیمت به آنها داده شده است.

وی با بیان اینکه تصمیم استان فارس برای اختصاص همه آردهای سهمیه‌ای به نان لواش و تافتون و افزایش قیمت نان‌های سنگگ و بربری کار مطلوبی نیست، عنوان کرد: بهتر است این افزایش قیمت به همه انواع نان منتقل شود تا شاهد افزایش 100 درصدی نان سنگگ و بربری نباشیم.

همه اینها در حالی مطرح می شود که انواع نان در سبد غذایی اقشار آسیب پذیر، سهم بیشتری نسبت به دهک های مرفه دارد. بنابراین، اگر چه افزایش قیمت نان، برای دهک های بالا کوچک ترین اثری ندارد ولی برای مردمانی که در دهک های پایین روزگار می گذرانند، افزایش قیمت نان لواش، می تواند اقتصاد خانواده را تکان دهد و محاسبات سرپرست خانواده را به هم بریزد.

 مردم شهرستان داراب نیز که با افزایش 100 درصدی نان های سنگک و بربری و افزایش 30 درصدی دیگر نان ها مواجه شده اند روزهای گذشته در تماس های مکرری با فرمانداری و سایت خبری داراب آنلاین این موضوع را پیگیری کردند.

روز گذشته (جمعه) سایت اصلاح طلب انصاف نیوز در خصوص اعتراض یک جانباز دارابی در نماز جمعه این شهر نوشت: یک جانباز 63 ساله ی دارابی با پوشیدن کفن، در انتهای نماز جمعه ی داراب به دلیل گرانی نان در این شهرستان نسبت به دیگر نقاط کشور، شعار مرگ بر روحانی سرداد.

مردم شهرستان داراب که اقتصادشان وابستگی شدیدی به کشاورزی دارد در سال های اخیر به دلیل خشکسالی های پی در پی و مصرف بی رویه آب در زمینه کشاورزی و باغداری با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

افزایش بی رویه قیمت نان در شهرستان داراب در حالی مردم را آزار می دهد که همچنان بر کیفیت نان در نانوایی های این شهرستان هیچ نظارتی صورت نمی گیرد و علاوه بر کیفیت نامرغوب بعضا وزن تعیین شده نیز رعایت نمی شود!

هر چند با توجه به واقعیت های اقتصادی، انتظار ارزان شدن یا حتی ثابت ماندن قیمت ها وجود ندارد اما شیب نا ملایم قیمت نان و افزایش 30 درصدی در یک شب و آن هم در کالایی مانند نان، خلاف خواسته و انتظار مردم و خلاف تدبیر و امیدی است که مردم بدان رأی داده اند.

 

 

اخبار مرتبط

نظرات