کد خبر:6971
تاریخ انتشار:۲۳ آذر ۱۳۹۳

هیس! مبارزه با ویژه خواری و فساد موجب فرار سرمایه گذاران می شود!

اگر نشریات و رسانه های آگاه و آزاد و مستقل مورد حمایت قرار گیرند و نویسندگان با شهامت و بی هراس، قلم به دست بگیرند و بیش از آن که فکر کنند چگونه بنویسند تا اسباب رنجش برخی ها نشوند هر آنچه را بر خلاف مصالح نظام و کشور دیدند صادقانه بنویسند قطعا هیچ بدخواه فرصت طلبی دست به این همه منکرآفرینی نمی‌زند.

به گزارش خبرنگار داراب آنلاین، مبارزه با فساد، رانت خواری، زمین خواری و ... همواره یکی از مطالبات اصلی مقام معظم رهبری از مسئولان نظام بوده است. ایشان بارها به مناسبت های مختلف از مسئولین سه قوه خواستار برخورد با این پدیده ها شده اند.


هفته گذشته «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» در تهران برگزار شد. مقام معظم رهبری در ارتباط با برگزاری این همایش ملی و درخواست صدور پیام برای این همایش، مرقومه‌ای را صادر کردند.


ایشان فرمودند: نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند.


حمایت از متخلفان به بهانه حمایت از سرمایه گذاری

ایشان دوم شهریور 87 در دیدار رئیس‏ جمهوری و اعضاى هیئت دولت فرمودند:"چند سال قبل بنده مسأله‏ ى مبارزه با فساد را مطرح كردم و آن نامه‏ ى هشت ماده‏ یى را نوشتم؛ اما از داخل مجلس شوراى اسلامى - كه باید مركز مبارزه‏ى با فساد باشد - فریاد اعتراض به این شعار بلند شد؛ با این بهانه كه مبارزه‏ ى با فساد، سرمایه‏ ها را از كشور فرارى مى ‏دهد! در حالى‏كه قضیه بعكس است."

علی رغم صراحت بیانات ایشان بعضی از مسئولین به بهانه حمایت از سرمایه گذاری از برخی تصرفات غیرقانونی اراضی ملی توسط افراد صاحب نفوذ و ویژه خواران حمایت کرده و به جای مبارزه با این افراد و اجرای قوانین کشور، با مطالبه گری و حق گویی مقابله می کنند.


وضعیت موجود زیبنده ی فضای رسانه ای ما نیست

اگر ما برای مبارزه با فساد اقتصادی و انبوه رانت خواری ها و منکرآفرینی ها مصمم هستیم که قطعا چنین است برای مبارزه با این حرام خوری های آشکار و سازمان یافته، در کنار اعمال قانون و وضع قوانین بازدارنده، باید رسانه ها را به یاری بطلبیم و با اعطای آزادی های بیشتر یاورشان باشیم تا فضا را برای سوء استفاده کنندگان از بیت المال چنان نا امن کنند که در کنار بیم از قانون، از افشاگری رسانه ها نیز بر خویش بلرزند و بدانند که چشمان ژرف نگری همواره ناظر آنهاست تا به بیراهه نروند.

 

اگر رسانه های ما از جسارت بیشتری برخوردار بودند، امروز در کشوری که با تقدیم خون پاک این همه شهید و با مجاهدت و ایثار این همه جانباز و آزاده و ایثارگر، محبوب قلب مظلومان جهان شده است و در پی نقش آفرینی های بزرگ در منطقه است نباید شاهد فسادهای میلیاردی باشیم و نمی‌توانیم بپذیریم که با وجود این همه رسانه در کشورمان باز هم این فضای امن برای غارتگران و غارتگری ها وجود داشته باشد جز آن که رسانه های ما به هر دلیل امکان دسترسی به اطلاعات یا انعکاس آن را نداشته اند و این زیبنده ی فضای رسانه ای ما نیست.

 

سعه صدر بیشتر مسؤولین و کار به دستان نسبت به نشریات، ایجاد فضایی امن تر برای اصحاب قلم و خبرنگاران و حمایت از نقش روشنگرانه ی آنها در پیگیری ماجرای سوءاستفاده کنندگان از بیت المال و بسیاری ناهنجاری های دیگر، می‌تواند جامعه را از آسیب های بزرگتر برهاند.

 

 امروز نشریات (حقیقی و مجازی) ما با درک عمیق از شرایط و با اشراف به خط قرمز های نظام می‌توانند با آگاهی بخشی به جامعه و بهره گیری از نویسندگان فکور و با بینش و جسور به یاری دولتمردان بیایند و عرصه ر ا بر آنان که عرصه را بر ملت تنگ کرده اند تنگ تر کنند. باید بپذیریم رسانه ها می‌توانند بهترین چشم و زبان و یار کار به دستان ما باشند مشروط بر این که این سفیران آگاهی و صداقت و صراحت، مرغ شادی و شیون ها نباشند و هر بار بر آنها نهیب نزنیم و آنان را از میانه ی راه به آغاز برنگردانیم.

 

اگر نشریات و رسانه های آگاه و آزاد و مستقل مورد حمایت قرار گیرند و نویسندگان با شهامت و بی هراس، قلم به دست بگیرند و بیش از آن که فکر کنند چگونه بنویسند تا اسباب رنجش برخی ها نشوند هر آنچه را بر خلاف مصالح نظام و کشور دیدند صادقانه بنویسند قطعا هیچ بدخواه فرصت طلبی با کیسه دوزی ها و زراندوزی ها و غارت بیت المال، دست به این همه منکرآفرینی نمی‌زند.

 

رسانه های ما در صورتی به پایگاه و جایگاه حقیقی خود خواهند رسید و انبوه مردم را با خود همراه خواهند کرد که به تمام معنا زبان راستین درد و داغ ها و شور و امید مردم باشند. رسانه ها اگر منافع عمومی را در حفظ موقعیت برخی افراد تلقی نکنند و با ژرف نگری شان واقع نویسی کنند و برخی مصلحت اندیشی های رایج را کنار بگذارند قطعا می‌توانند در ایجاد جامعه ای سالم، اخلاق مدار، پویا، پاک و ارزشی نقش آفرین باشند.

منابع:
غفلت از نقش رسانه‌ها در مبارزه با فساد اقتصادی نوشته اسماعیل حسن پور

 

اخبار مرتبط

نظرات