کد خبر:8302
تاریخ انتشار:۲۵ مهر ۱۳۹۵

مدیر عامل شرکت سیمان داراب تاکید کرد:

مجاز نیستیم به بهانه رقابتی شدن بازار از کیفیت سیمان کم کنیم

مهندس متقاعدی مدیرعامل سیمان داراب گفت: از آنجا که صنعت بتن بصورت خاص مسئولیت سنگین در این امر دارد و سیمان نیز بخش مهمی از مواد اصلی تشکیل دهنده بتن است، خود را مکلف میدانیم که سیمان را با بهترین کیفیت تولید کنیم و حتی از کارشناسان خود خواسته ایم تا مرحله مصرف نیز پیگیر کیفیت سیمان باشند تا محصول باکیفیت و استاندارد در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

به گزارش داراب آنلاین، رکود اقتصادی در سالهای اخیر گریبانگیر صنعت سیمان نیز شده است بنحوی که با توقف فعالیت بسیاری از پروژه های عمرانی و ساخت و ساز مسکن، عملاً فرایند فروش سیمان در کارخانه های سراسر کشور با محدودیت جدی مواجه شده، بطوریکه این مهم باعث تعطیلی حدود 35 کوره از کارخانه های تولید سیمان شده است.

صنعت سیمان در استان فارس نیز از این امر مستثنی نبوده و بالطبع این رکود دامن گیر این استان نیز شده که با توجه به رکود پیش آمده در بازار سیمان، بعضی از شرکت های تولید کننده سیمان جهت بالا بردن میزان فروش خود و تامین نقدینگی، با پایین آوردن کیفیت سیمان تولیدی خود و فروش سیمان با قیمتهای بسیار پایین تر از نرخ مصوب، دست به تخریب بازار زده و عملاً با ورود سیمانهای بی کیفیت به بازار توسط بعضی از کارخانجات سیمان، سلامت ساخت و ساز را به خطر انداخته اند .

در این راستا انجمن بتن آماده فارس با همکاری شرکت سیمان داراب جهت ارتقاء دانش تولید کنندگان و دست اندرکاران صنعت بتن استان فارس، اقدام به برگزاری کارگاهای آموزشی تکنولوژی بتن نمودند که اولین جلسه آن با  حضور مهندس رحمتی استاد بتن کشور، مدیران عامل و مسئولین کنترل کیفی شرکتهای تولید کننده بتن استان فارس در محل اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان فارس برگزار شد.

هدف از برگزاری این دوره های آموزشی آشنایی با انواع سیمان، سنگدانه، افزودنی های شیمیایی و روش ملی طرح مخلوط بتن به منظور تهیه بتن استاندارد وتضمین سلامت ساخت و سازهای عمرانی و مسکن اعلام شده است.

این دوره آموزشی با حضور حدود 50 فراگیر برگزار گردید که مورد استقبال شرکت کنندگان واقع شد. پیش از شروع دوره، طالبان پور رئیس انجمن صنفی بتن آماده استان فارس، ضمن تقدیر از همکاری اداره کل استاندارد فارس و شرکت سیمان داراب هدف از برگزاری این دوره های آموزشی را به روز رسانی دانش فنی و اطلاعات مدیران کنترل کیفی بتن آماده استان، ارتقا سطح کیفی بتن مورد استفاده در ساخت و ساز کلان شهرها و تلاش در جهت تحقق اهداف سند جامع  چشم انداز بتن، عنوان کرد.

همچنین مهندس متقاعدی مدیر عامل شرکت سیمان داراب در ابتدای این دوره آموزشی عنوان داشت: تعاملات بسیار خوبی بین انجمن و کارگروه صنعت سیمان ایجاد شده است و با توجه به رکودی که این چند ساله بر صنایع کشور حاکم شده و مختص سیمان نیست، ما به هیچ عنوان مجاز نیستیم به بهانه رقابتی شدن بازار از کیفیت آن کم کنیم و امنیت جان و مال مردم که ارتباط مستقیم با کاری که میکنیم دارد را به خطر بیندازیم.

وی افزود: از آنجا که صنعت بتن بصورت خاص مسئولیت سنگین در این امر دارد و سیمان نیز بخش مهمی از مواد اصلی تشکیل دهنده بتن است،  خود را مکلف میدانیم که سیمان را با بهترین کیفیت تولید کنیم و حتی از کارشناسان خود خواسته ایم تا مرحله مصرف نیز پیگیر کیفیت سیمان باشند تا محصول باکیفیت و استاندارد در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

مهندس متقاعدی با اشاره به توانمندیهای صنعت سیمان فارس ادامه داد: صنعت سیمان در استان فارس صنعتی است که در کشور حرف برای گفتن دارد. از آنجا که عضو کمیته انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان هستم، اطلاعاتی که در اختیار ما قرار میگیرد نشان دهندی این است که استان فارس جز استان های درجه یک در این صنعت است و نظر به فعالیت شش شرکت تولید کننده سیمان خاکستری در این استان، برای صنعت بتن فرصت مناسبی است که این امکان را ایجاد کند که در مناطق مختلف استان فارس قابلیت دسترسی به این محصول بیشتر و با قیمت مناسبتر و رقابتی تر بتن تولید شود.

مدیر عامل سیمان داراب در پایان به ورود به سیمان های بی کیفیت به استان فارس اشاره نمود  و اظهار داشت: در استان فارس سیمان به اندازه کفایت تولید می شود و در بحث تولید از لحاظ کمی و کیفی هیچ کم و کسری ندارد اما برخی سیمان های فاقدکیفیت مناسب از خارج از استان وارد می شوند که همه ما نسبت به این قضیه مسئول هستیم. لذا بایستی با تعامل تمام سعی و تلاش خود رابنماییم تا با قیمت های رقابتی، بتن آماده ها را در شرایطی قرار دهیم  که بتوانند با یک کیفیت خوب و مناسب از این چالش و گذرگاه سخت  که درگیر آن هستند عبور کنند، لذا لازم است که ارتباط بیشتری با هم داشته باشیم.

این عضو کار گروه سیمان استان فارس گفت: می توانیم مشکلات صنعت بتن را به انجمن منتقل کنیم و نهایتا ً این حلقه هایی که قطعا جدایی نشدنی  است را برای فارس غنیمت بدانیم و علاوه بر تولید که هیچ کم و کسری ندارد، نیم نگاهی هم به صنعت داخل استان داشته باشیم و این را بر خودمان فرض و لازم بدانیم که پس از کیفیت، مسئولیتی هم نسبت به صنایع داخل استان داریم.

مهندس امیری معاون ارزیابی و انطباق کالای اداره استاندارد نیز که در این جلسه حضور داشت ضمن تشکر از انجمن بتن و شرکت سیمان داراب گفت:استان فارس از نظر صنعت و وسعت خاک و خشکسالی با استان های دیگر فرق می کند استانهای دیگر مثل یزد از قبل جزء استانهای نیمه خشک بوده ولی مسئله خشکسالی در فارس سنگینی می کند، این مشکل غیر از استفاده از وجود کارشناسان و آموزش حل نمی شود، اداره استاندارد با حفظ ارتباطات خود با صنایع سعی می کند مشکلات بخش خصوصی از زبان خودشان بشنود و تا آنجا که از لحاظ فنی و صنعتی از دستمان بیاید مشاور شما بوده و خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظرات