کد خبر:8329
تاریخ انتشار:۱۴ آذر ۱۳۹۵

به دستور مقامات قضایی استان صورت گرفت

عملیات احداث جاده غیر قانونی تنگ کتویه داراب متوقف شد/با عوامل برخورد می شود

بوستانی مدیرکل منابع طبیعی فارس تاکید کرد: تقاضای ما این است که مسئولان امر بویژه راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی در شهرستان در چهارچوب اختیارات قانونی و با اقدامات پیشگیرانه و حمایت های خود از منابع خدادادی ، این اداره کل را در برخورد با متصرفان اراضی ملی، منابع طبیعی و مبارزه با زمین خواران همراهی کنند.

به گزارش داراب آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس به دستور دادستان شهرستان داراب عملیات غیر قانونی احداث جاده چنار برفدان در روستای تنگ کتویه شهرستان داراب متوقف شد.

مهرزاد بوستانی مدیرکل منابع طبیعی استان فارس با اشاره به آخرین مصوبه شورای پیشگیری از تخریب و حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی گفت: بر این اساس ادامه عملیات جاده سازی در این منطقه متوقف و افراد متخلف و مسئولان محلی که موجب خسارتهای جبران ناپذیر به عرصه های منابع طبیعی بوده اند تحت تعقیب کیفری قرار می گیرند.

بوستانی افزود: این مصوبه با تاکید دستگاه قضایی، رئیس کل دادگستری و دادستان استان و نیروی انتظامی صادرگردیده و با این دستور هرگونه اقدام و دخل و تصرف در طبیعت و قطع درخت و بوته کنی ممنوع و دستگاههای زیربط موظف به برخورد با متخلفین می باشند .

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر مبارزه با پدپده زمین خواری و لزوم حفاظت از اراضی و منابع ملی و همچنین دستور ریاست قوه قضاییه و دادستان کل کشور در این رابطه گفت:بر اساس بخشنامه‌های صادر شده مرتبط با فعالیت کمیته صیانت از اراضی ملی در استان‌ها و شهرستان‌ها، پرونده این فعالیت غیر اصولی در دستور کار قرار گرفت.

وی اضافه کرد:پس از انجام تحقیقات ومطالعات گسترده بازرسان و کارشناسان منابع طبیعی و نیروهای حقوقی و قضایی استان مشخص گردید شورای اسلامی تنگ کتویه داراب بدون کسب هیچ گونه مجوزی ،اقدام به احداث جاده در این منطقه کرده است. وی یادآور شد: هم اینک جلوی تخریب طبیعت در این منطقه گرفته شده واز دست اندازی های بی رحمانه به اراضی ملی در این منطقه پیشگیری شده است .

وی ادامه داد: با این اقدام مهم ازبسیاری از خسارات جبران ناپذیر به پوشش گیاهی نادر که از جمله ذخایر ژنتیکی ممنوع القطع می باشند جلوگیری و علاوه برآن نیز از تخریب سازه های سیل گیر و رسوب گیر به بهانه ایجاد راه های دسترسی به باغ ها گرفته می شود.

وی اظهار امیدواری کرد: با توقیف این جاده غیرکارشناسی پوشش جنگلی و مرتعی این منطقه از آسیب های جدی در امان بماند. وی در ادامه با اشاره به فعالیت ماشین آلات و تخریب منابع طبیعی در این منطقه افزود : اقدامات غیر کارشناسی صورت گرفته علاوه بر آسیب های جدی به پوشش گیاهی ، با توجه به بافت خاک رانش زمین را در این مسیر به دنبال دارد.

مدیر کل منابع طبیعی برخورد با قانون شکنان در عرصه منابع طبیعی، اراضی ملی و زمین خواری را از اولویت های مهم این اداره کل عنوان کرد و افزود: تقاضای ما این است که مسئولان امر بویژه راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی در شهرستان در چهارچوب اختیارات قانونی و با اقدامات پیشگیرانه و حمایت های خود از منابع خدادادی ، این اداره کل را در برخورد با متصرفان اراضی ملی، منابع طبیعی و مبارزه با زمین خواران همراهی کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مطالبات مردم برخورد با زمین خواران و سوء‌استفاده‌کنندگان بیت‌المال است افزود: برخورد دستگاه قضایی و شورای حفظ حقوق بیت‌المال با زمین‌خواران و سوء استفاده کنندگان باعث جلب رضایت مردم می‌شود.

وی از مردم خواست: برای حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی هرگونه تجاوز، تخریب، آتش سوزی و حضور دام غیرمجاز را از طریق تلفن رایگان 1504 در سطح استان برای پیگیری به نیروهای یگان حفاظت این اداره کل، اطلاع رسانی کنند.

اخبار مرتبط

نظرات
 • فرهاد

  • ۱۳۹۵/۹/۱۵ ۱۸:۵۱    

  آش باش به همین خیال باش

  3
  0
 • ناشناس

  • ۱۳۹۵/۹/۱۶ ۱۶:۵۶    

  پس این باغداران بیچاره تا کی باید با الاغ محصولاتشون را به شهربیارن ما همه کوهنوردیم وهفته ای یک بار در این مسیر رفت وآمد داریم پس از یک روز کوهنوردی یک هفته استراحت می کنیم وای به حال این باغداران که هر روز باید با الاغ محصولاتشون را به شهر برسونن من به شخصا زندگی این باغداران ودامداران را از نزدیک دیدم و سخنان مدیر کل را محکوم میکنم در جایگاه یک شهروند

  4
  0
 • ناشناس

  • ۱۳۹۵/۹/۱۹ ۹:۳۱    

  خواهش میکنم جناب دادستان یه امار از جوانهای تحصیلکرده و بیکار روستای تنگ کتویه بگیرند بعد اینطوری کارشکنی کنند.پس این مردم باید چطوری زندگی کنند.من خودم یه فوق لیسانس بیکارم.گذشته از این تاحالا چند نفر توی کوه براشون مشکل بوجود اومده اما بدلیل نبود راه ماشین رو و درست جونشونو از دست دادند.بنظرتون چارتا بوته اهمیتشان بیشتره یا جون مردم و بیکاری جوانها.پس این شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل چطوری باید تحقق پیدا کنه.

  5
  0
 • ه م

  • ۱۳۹۵/۹/۲۱ ۲۱:۵۰    

  سلام با تشکر از تمامی مسئولین محترم شهرستان فرماندار غیور ودوست داشتنی شهرمان دادستان محترم آقای خورشیدی وآقا موسوی رئیس دادگستری داراب خدا خیرشان بده دعای مردم دم تنگ حافظ آنها

  3
  0
 • محسن

  • ۱۳۹۵/۹/۲۲ ۸:۳۱    

  بنظر من بهترين کار انجام شده لطفا مسئولین محترم يه کم منطقی تر فکر کنن آخه تو این عصر امکانات و رفاه خدارو خوش مياد بخوان این ملت زحمتکش که نیاز زندگيشون از دام داری و باغات برفدان تهیه ميشه اینقدر سختی بکشن؟؟؟ لطفا مسولين اگر غرورشان اجازه ميده خودشونو بزارن جای این مردم و خود مسولين قضاوت کنن.

  3
  0
 • جوانان بیکار روستای تنگ کتویه

  • ۱۳۹۵/۹/۲۳ ۱۸:۰۹    

  با سلام.تا کی جوانانی مثل من باید بیکار باشند.تنها راه درامد ما از باغات برفدان میباشد.هرساله با کلی سختی محصولاتمان را ب شهر داراب می اوریم.تا کی باید این شهر پیشرفت کنه.مسئولین هم فقط ب فکر جیب خودشان و اطرافیانشون هستن.پس کی جوانانی مثل من باید بیکار باشن.هرساله بخاطر سختی راه و حوادثی ک تو منطقه برفدان برای اهالی میافته وجود این جاده ضروری هس.تنها راه پیشرفت جوانان تنگ کتویه احداث راه هست.ما هم همه جوره پشت شورای روستا ایستاده ایم و حمایت میکنیم و نمیذاریم جلوی پیشرفت روستایمان گرفته شود.با تشکر

  1
  0