کد خبر:8641
تاریخ انتشار:۱۲ مهر ۱۳۹۶

مردم داراب همچنان در انتظار گزارش های مالی شهرداری

ایستاده در غبار تنها یک فیلم نیست؛شهید جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان مردی از جنس افتاب که بعد از مبارزات در دوران شاه در بعد از انقلاب به معنای واقعی کلمه فردی انقلابی با ویژگی های خاص مردمی و همراهی مستضعفان پا به عرصه وجود گذاشت و آثار به یاد ماندنی ای از خود در بین مردم غیور کرد زبان در پاوه و مریوان و در فتح خرمشهر نقش تاثیر گذاری از خود بجا گذاشت.

در هفته دفاع مقدس فرصتی دست داد که برای چندمین بار فیلم ایستاده در غبار که شرحی از زندگی ایشان است را با دقت بیشتری ببینم. به ناگاه صحنه ای از این فیلم من را بیش از هر زمان دیگری به خود جذب کرد.این قسمتی که مربوط به سخنرای ایشان در سال 59 در مسجد جامع پاوه بود که اشاره به شفافیت مالی و گزارش به مردم داشتند.

شفافیت مالی موضوعی است که زمینه اعتماد مردم به یک سازمان،نهاد و یا اداره ای را فراهم می کند.حتی قانون نیز ارائه صورت های مالی را در اغلب موارد الزامی می داند.یکی از این قوانین ماده ۳۱ از فصل ۳ الحاق ۱۳۸۲/۷/۶ شورا است که می گوید "شورا موظف است در پایان هر سال مالی صورت بودجه و هزینه خود را جهت اطلاع عموم منتشر نماید و نسخه ای از آن را جهت بررسی به شورای شهرستان و استان ارسال کند.

قانونی که هیچ وقت در هیچ یک از ادوار شورای شهر داراب اجرا نشده است.

یکی از مزایای بسیار مهم ارائه صورتهای مالی،شفاف سازی هایی است که زمینه اعتماد بیشتر مردم را به مجموعه مدیریتی و شورایی شهر فراهم می کند و مردم را ترغیب به آن می کند تا عوارض خود را در زمان مقرر پرداخت کنند.شورای شهر می تواند برای شفاف شدن دخل وخرج شهرداری کارهای ذیل را انجام دهد:

۱-تعیین شدن حسابهایی جداگانه برای انواع درآمدهای شهرداری
۲-تعیین حسابهایی جداگانه برای هزینه های مختلف مثل هزینه های جاری و سرمایه ای
۳-در نظر گرفتن حسابهایی با موضوع وجوه اختصاصی که در زمان های از آن بر اساس فعالیت های غیر مترقبه و خاص استفاده شود
۴-انجام بعضی از امور شهرداری به صورت هیات امنایی به ویژه مواردی که مربوط به یک محله خاص است مثل امور مذهبی و انجام آسفالت کوچه ها
۵-تهیه صورتهای مالی و ارائه آن به سازمان حسابرسی جهت بررسی و تایید آن توسط آن سازمان.

ولی متاسفانه امروز نه گزارشی از طرف شورا ارائه شده و نه علاقه ای از سوی شهروندان برای مشارکت نشان داده شده است.
حتی کار به آنجا رسیده که شورا تصمیم گرفته به دلیل عدم همکاری مردم در پرداخت عوارضی که هیچگاه برای مردم روشن نشده است چگونه خرج می شود، از اجبار در پرداخت استفاده کند.

با نزدیک شدن به پایان این فرصت امید است مردم عزیز قبل از آنکه جریمه شوند  ضمن پرداخت عوارض خودرو کمک شایانی به حل مشکلات شهر کرده و شورای محترم شهر نیز در پایان سال گزارش مالی خود را در اختیار مردم و شورای شهرستان و استان قرار دهد.

همچنین انتظار می رود در صورت تمکین نکردن شورا به این قانون شورای شهرستان و استان و از همه مهمتر دادستان محترم به عنوان مدعی العموم این موضوع را با جدیت پیگیری کند.

اخبار مرتبط

نظرات