کد خبر:8647
تاریخ انتشار:۱۵ مهر ۱۳۹۶

گزارش فارس از کلاف سردرگم محل دفن زباله در داراب

تخلیه زباله شهر داراب در بالادست چاه‌های آب زرین‌دشت!/ وقتی سلامت مردم بازیچه می‌شود

فرماندار داراب که پیش از این اعتراضات منتقدان را «چرندیات» و فکر آنان را در حد «زباله» عنوان کرده و با لحنی تمسخرآمیز گفته بود «اگر سایت جدید برای زباله انتخاب نکنیم، زباله‌ها را در خانه منتقدین بریزیم؟!»، حال در مقابل سند جدید آب و فاضلاب استان فارس چه پاسخی خواهد داشت؟

به گزارش داراب آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، سلامت محیط زندگی انسان یکی از مهمترین شاخص‌های زندگی در جوامع امروزی است. امروزه با توجه به رشد روزافزون تولید زباله در شهرها روش‌های مختلفی برای استفاده از این طلای کثیف انجام می‌شود؛ از تفکیک در مبدا تا تولید برق از این طلای کثیف. اما در بسیاری از شهر‌های کشور هنوز هم به شیوه‌های سنتی از زباله‌های شهری استفاده می‌شود.

دفن زباله از شیوه‌های قدیمی و بسیار خطرناک است که می‌توان به عنوان آخرین راهکار از آن استفاده کرد. اما همین امرِ راحت، دارای چالش‌های فروانی است. به خاطر شیرآبه‌های ورودی به لایه‌های زمین، رشد روزافزون جانوران موذی و در نهایت افزایش شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات جایابی این روش حساسیت‌های فراوان دارد.

در سال 1388 با پیگیری امیری فرماندار وقت داراب، سایت «سوکدمه» جایی در نزدیکی شهرک غدیر نوایگان برای دفن زباله شهر داراب و جنت‌شهر اختصاص یافت که با وجود طی روند کارشناسی و استعلامات، از همان ابتدا به دلیل عدم دفن اصولی زباله‌ها توسط شهرداری، مورد اعتراض ساکنین این شهرک مسکونی و باغداران منطقه تنگ طه بود.

بعد از کش و قوس های فراوان سال گذشته بود که با پیگیری فرماندار داراب و به دلیل آنچه اعتراضات مردمی اعلام شد سایت شهرک غدیر که هنوز چند سال از اجاره آن باقی‌مانده بود تعطیل و سایت دفن زباله به منطقه کرسیا فسارود منتقل شد.

 

اما این پایان کار نبود، اعتراضات مردمی در حضور نماینده مردم در مجلس موجب شد سایت دفن زباله از این منطقه به چند مکان دیگر ازجمله دولت‌آباد بخش مرکزی داراب منتقل شود که در آنجا نیز اعتراضات مردمی مانع تخلیه زباله شد و مسؤولان اجرایی را ناچار کرد جایی خارج از حوزه استحفاظی داراب و در نقطه مرزی فسا زباله‌ها را تخلیه کنند که آنجا نیز به دلیل اعتراض مردم و مسئولان این شهرستان به سرنوشت سایت‌های قبلی دچار شد. در این مدت که شهر داراب و جنت شهر فاقد سایت دفن بود زباله‌های زیادی روی زمین ماند و زندگی مردم را به‌زحمت انداخت.

درنهایت با تصمیم‌ مسؤولین وقت، منطقه حوالی کارخانه سیمان داراب (انتهای حوزه استحفاظی داراب) برای سایت دفن زباله انتخاب شد. قاسم‌پور فرماندار داراب اعلام کرد نقطه انتخاب‌ شده روند کارشناسی را طی کرده و دارای استعلام مثبت از ادارات مربوطه است.

اوایل تیرماه امسال بود که فرماندار داراب در گفتگو با رسانه‌های محلی، انتخاب مکان سایت شهرک غدیر نوایگان در سال 88 را از ابتدا غیرکارشناسی عنوان کرد و گفت: امکان دفن فنی و اصولی زباله در آنجا وجود ندارد، درنتیجه تصمیم بر جابجایی گرفته‌ شده و همه اعضا کارگروه پسماند هم بر جابجایی اتفاق‌نظر دارند.

وی همچنین شائبه دخالت و فشار نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در تعطیلی سایت زباله را رد کرد و افزود: نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی هیچ نقشی در اصل جابجایی و انتخاب محل جدید نداشته و ندارد و این موضوع صرفاً توسط کارگروه مربوطه دنبال و تصمیم‌گیری شده است.

اما در همین زمان مسؤولین سال 88 با انتشار متنی، ادعای دیگری را مطرح کردند که این ادعا برخلاف گفته فرماندار داراب مبنی بر غیرکارشناسی بودن سایت شهرک غدیر بود.

شهردار وقت داراب گفت: روند انتخاب این سایت کاملاً کارشناسی شده و قانونی بوده و تمام استعلامات در شهرداری داراب موجود است و به مدت 15 سال امکان استفاده از آن از طرف مراجع ذی‌ربط تأیید شده است.

شهردار وقت داراب بابیان اینکه سایت قبلی بر‌ اساس‌ نظر کارشناسان اداره‌کل استان و زیر نظر استاندار وقت تأیید شده و دارای 18 آیتم از 22 آیتم لازم برای یک سایت استاندارد است، ادعای فرماندار مبنی بر غیرکارشناسی بودن آن را رد کرد و گفت: شهرداری در آن زمان به دلیل رعایت استانداردهای لازم و تسریع در انجام کار، حائز تقدیرنامه‌هایی از ادارات شهرستان و استان شده است.

در شهریورماه 96 نیز انتشار دو نامه از طرف بیات‌پور مدیرکل دفتر شهری استانداری فارس با دو بیان کاملاً متفاوت نگرانی‌های مردمی را بار دیگر افزایش داد.


نگرانی فعالان اجتماعی وقتی به اوج رسید که با وجود صحبت‌های مسؤولین شهرستان به‌ویژه فرماندار داراب، اسنادی که حکایت از وجود اشکالات اساسی در انتخاب مکان جدید برای دفن زباله داشت، در فضای مجازی منتشر شد.

بیات‌پور در نامه اول 19 دی‌ماه 95 با جابجایی سایت زباله صراحتاً مخالفت کرده، اما در نامه دوم در فروردین‌ماه 96 با توجه به تنش اجتماعی ایجاد شده و نظر شورای تأمین و فرماندار داراب، با جابجایی سایت پس از تائید مراجع ذی‌ربط موافقت شده است.


این اتفاق موجی از اعتراض و انتقادات را نسبت به جابجایی سایت زباله و مسائل پشت پرده‌ در پی داشت که بازهم پاسخ منطقی و مستدلی از طرف مسؤولین به دنبال نداشت.
بدنبال این اتفاقات فرماندار داراب در اظهاراتی عجیب که در رسانه‌های محلی واکنش گسترده‌ای داشت، فکر منتقدان را در حد زباله توصیف کرد و در ادامه گفت: «اگر سایت جدید برای زباله انتخاب نکنیم زباله‌ها را در خانه منتقدین بریزیم؟ ولله بالله (مکان جدید) کارشناسی شده و بهداشت، محیط‌زیست و امور آب جواب داده و همه ادارات پاسخ مثبت داده‌اند. هرچقدر می‌خواهند از این چرندیات بنویسند ما که توجه نمی‌کنیم. شهرستان هم‌جوار (زرین‌دشت) را تحریک می‌کنند. اگر سایت زباله جدید را پیدا نکنیم می‌خواهند کجا بریزند؟ خانه همین آقایان خوب است؟!»

اما جدیدترین سندی که موجب افزایش نگرانی‌ها در بین مردم داراب و زرین‌دشت شده است، نامه هشدارآمیز آب و فاضلاب فارس به فرماندار داراب است که محمدعلی قلندری رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب فارس با موضوع «دفن زباله شهر داراب بروی ارتفاعات آهکی داراب» خطاب به قاسم‌پور فرماندار این شهرستان نوشته است: «نظر به تخلیه زباله توسط شهرداری داراب بر روی ارتفاعات آهکی در 7 کیلومتری کارخانه سیمان داراب که در بالادست 7 حلقه چاه آب شهر زرین‌دشت و روستاهای بین‌راهی واقع گردیده است و ازآنجایی‌که آهک‌های فوق در اعماق خاک به آبخوان آهکی متصل هست که به‌احتمال‌زیاد موجبات آلودگی آبخوان را فراهم خواهد نمود، لذا خواهشمند است دستور فرمایید در اسرع وقت اقدامات لازم جهت بررسی و جابجایی محل تخلیه زباله به عمل آید.»

 

تصویر این نامه نشان می‌دهد در تاریخ 31 مردادماه 1396 و با شماره 96/100/11529 به فرمانداری داراب ارسال‌ شده است. این در حالی است که فرماندار داراب مکان انتخاب‌ شده سایت زباله را کارشناسی و سرپرست محیط‌زیست استان فارس در گفتگو با خبرنگاران گفته بود: «پاسخ ما در خصوص محل جدید سایت زباله داراب ضمنی بوده است.»

حال باید دید سرانجام این مسئله به ایجاد فاجعه زیست‌محیطی در شهرستان‌های داراب و زرین‌دشت خواهد رسید یا اینکه نهادهای نظارتی ذی‌ربط از این اتفاق جلوگیری خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظرات