شهر من داراب

مصاحبه خواندنی داراب آنلاین با خواننده مطرح دارابی/نیکفرجام: ترانه ام ربطی به انتخابات نداشت

رضا نیک فرجام هنرمند جوان و محبوب دارابی هیچ گاه پدرش را ندید چرا که چهار ماه بعد از شهادت پدرش شهید عباس نیک فرجام، در مرداد ماه 1361 به دنیا آمد علاقه ی زیادش به هنر باعث شد از نوجوانی به موسیقی روی...

پاسخ 7 اصلاح طلب به یک پرسش :

نظارت شورای نگهبان را قبول داریم/ در صورت رد صلاحیت از مجاری قانونی پیگیری می کنیم

یکی از موضوعاتی که در زمینه انتخابات، همیشه مورد چالش و هجمه برخی جریان های سیاسی مشخص قرار داشته است، موضوع نظارت‌های شورای نگهبان بر روند انتخابات و بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخاباتی است. این...

شعر «دل بیچاره» با لهجه مردم داراب

شهر "دل بیچاره" با لهجه دارابی آخرین اثر احمد وزین پور شاعر خوش ذوق دارابی است که در ادامه می آید.

مکاتبات قوام الملک والی فارس به کدخدای نوایگان در بیش از 100 سال پیش

قوام الملک والی (استاندار) فارس در بیش از 100 سال پیش نامه های زیر را به مرحوم «جواد انصاری» کدخدای وقت نوایگان ارسال کرده است که برای اولین بار در داراب آنلاین منتشر می شود.

ضرب المثل های شیرین دارابی

وقتی با پدر بزرگ ها و مادربزرگ های دارابی هم صحبت شوید احتمالا یکی از ضرب المثل های زیر را از آنها بشنوید که البته امروزه کمتر مورد استفاده مردم داراب قرار می گیرند.

شبانکاره و دارابگرد در یک آینه

وی می نویسد : "دارابجرد یا دارابگرد همان ولایت شبانکاره است که در زمان مغولها از فارس جدا شده بود و حکومتی جداگانه داشت.به هر حال اسمِ شبانکاره امروز استعمال نمی شود و این ولایت امروز به دارابجرد...

نقش سکه های دارابگرد در گاه شماری ایرانیان

از جمله نقاط دیگری که سکه های ضرب شده در دارابگرد در آنجا به دست آمده است عمارت اردشیر دراز دست در شوش و همچنین تپه گلرخ در لار می باشد.

مهاجرت مردم سیرجان و کرمان به داراب در دهه 30

در آن سال یونجه های باغها بالکل بالا نگرفت و به دواب و چارپایان نرسید، چه همه را مردم به عنوان ناشتائی خورده بودند !!!

سید جعفر کشفی؛حکیم نامدار قرن سیزدهم هجری

او در داراب گرد فارس به دنیا آمد و در بروجرد ساکن شده و در حالی که" دوازده" عنوان کتاب به فارسی و عربی از او باقی مانده بود در همانجا به سال 1267-1850 میلادی-از دنیا رفت.

داراب جرد (دارابگرد) در قرن یازدهم و دوازدهم هجری

آبش فراوان و غله اش ارزان، هوایش فرح انگیز و خاکش بهجت آمیز است. فواکه گرمسیری آن ممتاز و خرمایش بامتیاز است. فی الواقع آنجا را بهتر از اکثر بلاد فارس توان گفت.

دو تن از شاعران دارابی در عصر صفوی

«تحفه سامی» به سند و مدرک نشان میدهد که در طی مدت پنجاه سال، هفتصد و اندی شاعر در سراسر ایران تا آنجا که «سام میراز» دسترسی داشته است وجود داشته اند که در این میان دو تن از شاعران دیار «داراب...

آغاز طرح ترمیم مدرسه علمیه داراب با اعتبار 550 میلیون ریال

پیمانکار ترمیم مدرسه علمیه داراب بر اساس سابقه و تجربه قبلی و از طریق روند قانونی آگهی مناقصه انتخاب شده است و تخصص های لازم را در این زمینه دارد.

دستان طلایی هنرمندان دارابگرد

اما نکته حائز اهمیت در مورد قاشق های چوبی این است که «چارلز وایت» انگلیسی در جلد دوم کتاب خود قاشق را ابداع ایرانیان و برآمده از اندیشه آنان می داند.

دینار طلای دارابگرد زینت بخش گالری های هنری آمریکا

در میان سکه های موزه مورد نظر تعداد 36 عدد سکه ضرب شده در دارابگرد می باشد که مطابق شناسنامه های منتشر شده 35 عدد از سکه ها، درهم و از جنس نقره و یک عدد از آنها نیز دیناری از جنس طلا می باشد.

گزارش تصویری/

گزارش دکتر اولریش از مسجد سنگی داراب

"اولریش" پنج گزارش تهیه و منتشر نموده که مربوط به سالهای 1972تا 1975 و نهایتاً 2011 و مربوط به تحقیقات مختلف خود در مورد ایران می باشد.

کتاب خارجی «داراب» که آنلاین تهیه و به فروش می رسد

این نشان می دهد آنقدر در فضای مجازی درباره شهری همچون داراب (و دارابگرد) اطلاعات وجود دارد که غربیان را به انتشار یک کتاب 132 صفحه ای ترغیب می نماید.

چه کسی نخستین نقشه دارابگرد را تهیه کرد؟

هر چند که در یکی از مقالات منتشر شده در سال 1388 باغ نظر با عنوان " بازیابی شهرهای باستانی با استناد به متون تاریخی، نمونه موردی دارابگرد" نخستین نقشه تهیه شده از دارابگرد به «پیتر مورگان» نسبت داده...

مسجد سنگی داراب و استهبان نشانه مشترکات فرهنگی دو شهرستان

آنچه امروز تحت‌ عنوان مسجد سنگی ایج، شناخته می‌شود، در واقع آتشگاهی بوده از زمان ساسانیان که در دوره‌ی حاکمیت ملوک شبانکاره، به مسجد تبدیل شده است.

مجیدوزین پور

شعر مادر (ننه) بالهجه ی دارابی

تقدیم به همه ی مادران مهربان وعزیزانی که به مادرعشق می ورزند.

تصویری هوایی که مردم داراب آنرا بسیار دوست دارند

شهرستان داراب بعنوان شهری تاریخی و تاثیرگذار در تاریخ ایران همواره مورد توجه نقاشان، عکاسان و قشرهای مختلف هنرمندان بوده و در این رهگذر دارابگرد با شکوهی خاص در مرکز وقوع حوادث و رخدادهای تاریخی...

دمبل کوهی، گیاه کمیابی که در رستاق به وفور یافت می شود

این گیاه لذیذ دارای رنگها و اشکال مختلفی میباشد که خوش طعم ترین آن پوستی سیاه دارد و اهالی رستاق آن را آغر یا اقر مینامند.

اسب حجاری شده نقش شاپور داراب در قلب لس آنجلس+تصویر

این اسب حدود 5000 تا 6000 سال قدمت تاریخی دارد و در مقاله یاد شده پس از ذکر نام کتیبه سنگی تخت جمشید به وضوح به نام کتیبه سنگی دارابگرد(نقش شاپور) بعنوان یکی از مکانهای تاریخی و تحقیقاتی مرتبط با اسبچه...

تفرج گاه های فراموش شده؛

مرثیه ای برای رودبال ...

اما اگر می خواهید برای تفریح آنهم نه مجردی بلکه به اتفاق اهل منزل و کلی قوم و خویش و آشنا یک روز جمعه و یا تعطیلی به یکی از تفرجگاه های همین داراب خودمان بروید کجا را انتخاب می کنید؟

محمود بهره مند/از گلخن تا گلشن

نگاهی گذرا به حمام های داراب

در اسلام غسل کردن، چه به صورت واجب و چه مستحب،درمناسبت های مختلف به مسلمانان سفارش شده، به همین دلیل بعد از اسلام،شاهان ایرانی و افرادخیّر،در اکثرشهرهای ایران اقدام به ساخت و ساز حمام نمودند.

جواد خورسند/

حیات وحش داراب و زرین دشت را پاس داریم

در حال حاضر فعالیت های پرنده نگری بسیار پیشرفت نموده و علاقه مندان به ایران سفر می نمایند تا از نزدیک دُرّاج، هوبره، میش مرغ، زاغ بور و جیرفتی را از نزدیک مشاهده کنند.

رسول امیری/

مراسم سنتی بر افراشتن پرچم سرخ حسيني در فورگ

جمعيت كوچه اي مي سازند، يك سمت كوچه زنان و سمت ديگر مردان قرار دارند. قرآن و اسفند و گل هاي پرپر شده در يك سيني روي دست يكي از دختران، كه پيشاپيش پرچم حركت مي كند، به چشم مي خورد. پرچم بزرگ و سرخ با خط...

کهن ترین روستای فارس همچنان درانزوا

چراغ گردشگری درروستای نوایگان خاموش است

گرچه روستای نوایگان دارای جاذبه های گردشگری وتاریخی متعددی است.اماهمچنان مهجورباقی مانده وتوجهی به آن نشده است.این روستا دارای اسامی چون نوکان نورایجان ونوایگان بوده است وقدیمی ترین آثارباستانی...

داراب، شهر نسترن/ شعر زیبای یک دانش آموز دارابی در رثای این شهر

یکی از دانش آموز دارابی شعر زیر را در رثای شهر داراب برای بخش مرکز یادگیری سایت تبیان فرستاده است که در داراب آنلاین باز انتشار می یابد.